Home / pratik bilgiler / B12 Vitamini Eksikliği Hangi Besinler ile Giderilir?

B12 Vitamini Eksikliği Hangi Besinler ile Giderilir?

B12 vitaminini hangi besinler ile giderebileceğimizden bahsetmeden evvel bu eksikliğin neden olduğu ve nelere yol açtığından kısaca bahsedelim. Sürekli olarak yorgunluk hali ile sinirlilik, üşenme, unutkanlık, kendini mutsuz hissetme veya aşırı yeme isteği duyuyorsanız bunun sorumlusu b12 eksikliği olabilir.

Son yıllarda oldukça fazla duyuluyor olan bu b12 eksikliği bireylerin hayatında başta sinir sistemleri olmak üzere, hafıza kaybı ya da bildiklerini hatırlamada güçlük çekme gibi birçok durum ile baş etmek zorunda bırakmaktadır. Bahsi geçen bu vitamini dış takviye olarak aldığımız gıdalardan elde edilmektedir. B12’nin yetersizlik nedenleri ise yetersiz ve düzensiz beslenme ile mide hastalıkları olabilmektedir.

Vücut için B12’nin Önemi Nedir?

B12’nin vücudumuz için oldukça etkili ve değerli desteği bulunmaktadır. Şimdi ise sizlere b12’nin vücudumuza sağladığı faydalardan bahsedelim.

 • B12 vitamini herkesin de bildiği üzere hücre yaşlanmasının önüne geçmektedir.
 • Bunun dışında sinir hücrelerini onarıyor olan b12, kalp ve damar hastalıkları ile falç ve damar hastalıklarına karşı da vücudu korumaktadır.
 • B12 hücrelerinin en keyifli yanlarından biri ise karbonhidratları enerjiye çevirerek, yağ depolanmasını önler.
 • Yağ depolanmasını önlediği için kilo kontrolünün sağlanması açısından da son derece önemlidir. Enerjiye çevrilen karbonhidrat artık vücutta ağırlık ve halsizlik yaratmayacağından bu durumda da yeme isteğinde bir azalış olacaktır.
 • Sağlıklı saçlar ve cilt için temel ihtiyaç olan b12 yeni hücrelerin üretilerek, derinin düzenli olarak yenilenmesini sağlamaktadır.

B12 Vitaminini Vücudumuza Doğru Olarak Alabilmek için Ne Yapmalıyız?

B12’nin dışardan alınan besin takviyeleri ile karşılanmakta olduğundan bahsetmiştik. Fakat bunun dışında yılda en az bir defa dahiliye doktoruna görünmeniz gerektiğini unutmayınız. Kırmızı et, ciğer, balıklar ve kabuklu deniz canlıları ya da yoğurt, peynir gibi hayvansal gıdalarda oldukça fazladır. Şimdi ise sizlere b12 vitamini açısından oldukça zengin olan eşsiz bir tarif vermek istiyorum. Çocuklar bu lezzeti pek sevmeseler de onların sevebileceği şekilde servis etmeyi bildikten sonra faydalı olup ta yediremediğiniz hiçbir şey olmayacaktır. Gelelim tarifimize.

Ciğer kavurması

Ciğer ülkemiz mutfağında en lezzetli ve en dikkat çeken besinler arasında yer almaktadır. Onu bu kadar ilgi çekici yapan ise sağlıklı bir et türü olması ve diğer malzemeler ile birleşince mideleri şenlendirmesidir. Tarifimizden geçmeden önce malzemeleri sıralayalım.

Malzemeler
 • 1 kg. kadar dana ciğeri
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 adet büyük boy soğan
 • 1 çay kaşığı sirke( talebe göre)
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım demet maydanoz
 • Bir tutam pul biber
 • Bir tutam tuz
Yapılışı

Doğrama işlemine başlamadan evvel etin üzerindeki zar ve sinirler tamamen temizlenmelidir. Daha sonra etimizi kuşbaşı şeklinde doğrayarak işe başlayabiliriz. Etin tamamı kuşbaşı şeklinde doğrandıktan sonra tarifte yazdığımız tereyağı ve sıvıyağı karıştırarak kızgın bir tavada eritmelisiniz.

Yağ kızmaya başladıktan sonra ciğerleri de eklemiş olduğunuz tavaya tuz ve sirkemizden ağız tadımıza göre ilave etmeliyiz. Kapağını kapatarak ocak üzerinde bırakmış olduğumuz ciğer kendi suyu ile ağır ateşte pişirilmelidir. Suyunu hafif çektikten sonra ise tavanın kapağını açarak bir iki defa kavurmalısınız.

Daha sonra tekrar kapattığınız kapak ile suyunu tamamen çekene kadar tabi yine kısık ateşte ağzını kapatarak pişirmeye devam edin. Tavanın ağzını kapatmış olmanız önem taşımaktadır. Ağzını kapatarak suyun havaya karışmasını önlersiniz ve ciğerin kuru olmasını engellemiş olursunuz. Şimdiden afiyet olsun.

Servis önerisi:

Bu lezzeti sade yapmak yerine dilerseniz içine yeşil biber ve domateste ilave edebilirsiniz. Dilerseniz bu eşsiz lezzetin yanına mis gibi bir tereyağlı pilav yapabilir, dilerseniz de soğuk çorba ile servis edebilirsiniz. Çocukların bu lezzeti tatması için ise sevdikleri bir lezzet olan yoğurt ya da yemyeşil bir salata onların aklını çelebilir.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir