Home / Tarifler / Bitlis Usulu İçli Köfte
Bitlis Usulu İçli Köfte

Bitlis Usulu İçli Köfte

Yöresel yemekler mis gibi anne eli kokar. Bu yüzden sizlere memleket kokan bir tarif vermek istiyorum. Eminim hepiniz içli köfteyi çok seviyorsunuz. Bugün sizlere   Bitlis yöresine ait bir tarif vereceğim.  Yörenin baharat ve kurugilleriyle başlayalım içli köfteye … Hadi bakalım….

 • Kullanılan malzemeler
  Bir kilo ince bulgur
 • Yarım kilo irmik
 • Bir kilo kıyma
  4 adet soğan
 • 2 adet yumurta
  Yarım sanayağı
 • Domates veya biber salçası
  Bir demet maydanoz
 • Karabiber,
  Pulbiber,
  Nane
  Yeteri kadar tuz

Köftenin içinin yapılışı
2 adet soğan alınır ve ince ince doğranarak kendi suyunda pişirilir sonra kıyma eklenir.Üzerine zeytinyağı dökülür.Soğan ve kıyma birlikte pişirilir. Piştikten sonra bir kaşık salça ilave edilir.İyice karıştırılarak tüm harcın kırmızı bir renk alması sağlanır,böylece harç salçanın tadını tamamen alır.Yeteri kadar maydanoz ince ince doğranarak harca ilave edilir.  Bir  miktar  tuz ve baharatların ilavesiyle de iç harcı hazırlanmış olur.

Köfte yapımı:
Bir  kilo ince bulgur kaba alınır ve yarım kilo irmikle birlikte ılık suyla ıslatılır. Bir iki saat bekletilir. Başka bir kaba kalan iki soğan rendelenir sonrasında iki yumurta ,yarım sanayağı ve tuz konarak beraber yoğurulmaya başlanır.İyice karıştırıldıktan sonra  bu karışım irmik ve bulgurlu hamura eklenerek yoğurulma işlemine devam edilir. Kulak memesi kıvamına geldiğinde köfte hamuru hazır durumdadır.

Pişirilme işlemi

Öncelikle köfte hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır ve bir tepsiye dizilir.Sonrasında içleri oyularak harç eklenir ve ağızları sıkıca kapatılır.

Bir tencerenin içersine yarısından biraz fazla olacak şekilde su eklenir ve kaynaması beklenilir.Su iyice kaynadıktan sonra köfteler teker teker ve yavaşça suyun içersine atılır.Buradaki püf nokta köftenin içindeki yağın erimesiyle köftelerin su yüzüne çıkıp yüzmesidir.Bu şekilde su yüzeyindeki her bir köfte pişmiştir ve tencereden alınır.O yüzden köfte yapım aşamasında ağızlarını sıkıca kapatmaya çok dikkat edelim.Her bir köfte alındıktan sonra tabaklara yerleştirip servis edilebilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kızarmış köfte de tercih edilebilir bunun içinde bir kapta iyice çırpılan yumurtaları köfteye iyice sürerek fırın tepsisine alıp kızartabilirsiniz. Haşlanmış veya kızartılmış köftelerin üzerine tereyağ ve pulbiber kızartılarak dökülebilir. Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir