Home / Tatlı Tarifleri / Kırmızı Tatlardan Domates Reçeli
Kırmızı Tatlardan Domates Reçeli

Kırmızı Tatlardan Domates Reçeli

Bozcaada’nın Rum ve Türk kültür mozaiğinde harmanlanmış ve günümüzde hak ettiği üne kavuşmuş bir geleneğinde söz etmek istiyorum sizlere. Domates her ne kadar coğrafi keşiflerden sonra yurdumuza gelmiş olsa da Çanakkale domatesi pazarda çoktan kendi koltuğunu kaptı. İşte domates reçeli de bu noktada zirve ürün olarak hem yenilebilir sanat olmayı başarıyor hem de Bozcaada halkı için ciddi bir geçim kaynağı halinde karşımıza çıkıyor.

Malzemeler:

5 kg armut domates

5 kg şeker

Su

Kireç kaymağı

İsteğe göre kabuğu soyulmuş badem (geleneksel yöntem elbette bademli olan ama alerjisi olanlar olabilir), vanilya ve ya karanfil (aroma için)

Limon tuzu

Yapılışı:

Öncelikle domatesler yıkanıp soyulur. Bu aşamada plastik eldiven ellerinizi domatesin yapabileceği kaşınma gibi tahrişlerden koruyacaktır. Derin bir kapta ya da daha pratik olarak 10 kg’lık bir su yerinin ağzını keserek kireçli su hazırlayın. Soyduğunuz domatesleri gece boyunca bu suda dinlendirin ki kaynarken dağılıp salça olmasın. Sertleşen domatesleri bıçakla alttan kesip sıkarak içindeki çekirdeklerden kurtulun. Hafiften domates kokusu gelinceye kadar kaynatın.

Bu sırada ayrı bir tencerede şerbetinizi kaynatamaya başlayabilirsiniz. Birebir ölçüsü idealdir yani su kadar şeker ama ağzı açık kaynatmanın gerekirse buharlaşmayı da hesaba katmanız gerekli. Su kaynayınca içine şekeri koyup ağdalaşıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Diğer tarafta domateslerin kaynaması bitince süzüp bekletin bu aşamada içlerine badem, vanilya, karanfil… koyabilirsiniz.

Şerbet hazır olunca domatesleri ekleyip biraz daha kaynatın. Kapatmaya yakın limon tuzu koyup karıştırarak hem kristalleşmesini engelleyip hem de domateslerinizin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir