Home / pratik bilgiler / Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?
Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Ev hanımlarının en büyük sorunlarından biridir pişirilen yemeklerin evin içine sinmesi bu özellikle balık olunca daha büyük streslere neden olmaktadır. Balık kokusundan dolayı bu sağlıklı beyaz eti yemekten çekiniyorsanız şimdi sizlere anlayacağımız bazı püf noktalar ile bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

Pişirme Esnasında Yapılacaklar

eve-sinen-koku

 

Balık pişirme esnasında bir tencereye su ve sirke koyarak kaynamasını sağlayın sirke oluşacak balık kokusunu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kokulu mumlar yakmak en etkili yöntemlerden biridir. Mumun kötü kokuları çekme özelliği herkes tarafından bilinir.

  • Balık kızartırken bir tencereye su ve vanilya koyup kaynatmak balık kokusunu ortadan kaldıracak mutfağınızın mis gibi vanilya kokmasını sağlayacaktır
  • Kızgın yağın içerisine bir kaç dilim limon koymak kokunun azalmasını sağlayan bir diğer yöntemdir
  • Evinizdeki fırının ızgarasında balık pişiriyorsanız ızgaranın aralarına defne yaprağı koyabilirsiniz
  • Ocağın en küçük gözünde küçük bir fincan şeker eritmekte çok kullanılan yöntemler arasındadır
  • Pişirme sonrasında sevdiğiniz bir tütsüyü yakarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz

balik-kokusu-mum

Pişirme sırasında davlumbazı açmak kokunun bir kısmının havalandırmadan çekilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda pişirme sonrası tavayı hemen yıkamalısınız. Tavanız da kalan balık kokusundan rahatsız oluyorsanız birkaç dilim limonu tavaya sürerek yıkamak oldukça etkilidir.

Limon yöntemini elinize bulaşmış balık kokusu içinde kullanabilirsiniz. Limon ile elinizi iyice ovmak ve sonrasında soğuk su ile durulamak oldukça önemlidir.

Genel sağlığımız açısından oldukça faydalı olan balıktan sırf kokuları yüzünden yemekten vazgeçenlerin mutlaka bu yöntemleri denemeleri faydalı olacaktır.

Öncelikle elimize sinen soğan, sarımsak, balık gibi kokuların bulaşık yıkanmasına rağmen çıkmayışının ana nedeni bunları hazırlarken atıkların elimizde koku bırakmasıdır. Bunun için oldukça farklı ve çok basit bir yöntemden bahsedeceğim;

Örneğin soğan ve sarımsak kokusunu ne yaparsanız yapın geçiremiyorsanız metal bir yemek kaşığı ile elinizi sıyırmak suretiyle bir kaç defa temizlemeyi deneyin.

Elinize Sinen Soğan-Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

dis-macunu-sarimsak

Yemek yaptıktan sonra gün boyu yıkasanız dahi çıkmayan soğan ve sarımsağın kokusunun temelinde asidik özelliği taşımalarından da kaynaklanmaktadır. Bu kokulardan da basit yöntemlerle kurtulabilirsiniz;

  • Soyma işlemine başlamadan önce parmaklarınızı elma yada üzüm sirkesine batırmak oldukça etkilidir
  • İşlem bittikten sonra ellerinizi haşlanmış patates ile ovmak işe yaracaktır
  • Tuz ile ovmak da faydalıdır fakat elinizde yara veya çatlak varsa acı olacağını unutmayın
  • Soğan ve sarımsak için kullanılan az bilinen yöntemlerden biri ise ellerinizi diş macunu ile yıkamaktır

Sizlerde evinize ve ellerinize sinen kötü kokulardan şikayetçi iseniz yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri mutlaka denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir