Home / Sebze / Kış için Hazırlanabilecek Enfes Lezzetler

Kış için Hazırlanabilecek Enfes Lezzetler

Sağlıklı bir birey olmanın yolu mutlak surette iyi beslenmekten geçmektedir. Mevsiminde hazırlanan enfes lezzetler kışın afiyet ile tüketebilmek adına leziz elleriniz ile hayat bulmaktadır. Kış için hazırlanabilecek lezzetlerden bazıları; domates sos, salamura asma yaprağı, biber turşusu, pancar turşusu, salatalık turşusu, üzüm reçeli, baharatlı domates reçeli, incir reçeli, sağlık deposu olan kızılcık şerbeti, pesto sos, lutenitsa, tarhana, erişte ve kurutmalıklar ile dondurucu da tabaklarınıza hazırlanmayı b ekleyen fasulyeler ve son olarak ta kurutmalık domatesler.

Hemen hemen birçoğunun nasıl yapıldığını bilmenize rağmen atlanılan ya da bilinmeyen birçok püf noktalar ile kışlıklarınızı daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Şimdi çok bildiğiniz bir lezzetten başlamak istiyorum. Dolmalık kurutmalıklar. Gelin detaylı bir şekilde dolmalık kurutmalıklar nasıl yapılır anlatalım.

Soğuklar için Enfes Dolmalık Kurutmalıklar

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti olan biber ve patlıcan ve hatta salatalık ile kabaklar kış için harika lezzetler haline dönüştürülebiliyor. Bu lezzetler birçok kişi tarafından biliniyor olmasına rağmen içerdiği püf noktalar ağızları şenlendirmeye yetiyor.  İlk olarak kısaca bu sebzelerin faydalarından bahsederek işe başlayalım.

Patlıcanın faydaları;

 • Diyabetin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar.
 • Kalp sağlığını ve beyin sağlığını korur.
 • Demir üretimine ve dengelenmesine destek olur.
 • Patlıcan kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Patlıcan içerisinde nikotin olduğundan sigara bırakma konusunda da size destek olabilmektedir.

Kabağın Faydaları;

 • Kalp sağlığını korur.
 • İçerdiği yağın düşük seviyede olmasından dolayı zayıflamaya yardımcı olur.
 • Beta karoteni ve lüteini yüksek miktarda olduğundan dolayı göz sağlığını korur.
 • C vitamini açısından zengin olduğundan dolayı bağışıklığı artırır.
 • Kabak aynı zamanda saç sağlığı içinde önemlidir.

Şimdi ise Dolmalık Kurutmalıkların Nasıl Yapıldığı Konusuna Değinelim

Çocukluk alışkanlıklarımızın vazgeçilmezi haline gelen balkonda kurutulan kurutmalıklar bin bir emekle yapıldığından onun verdiği lezzetin tadı paha biçilemez. Güneşin son ışıklarını yakalamak ve kurutmalıklarınızı hazırlayabilmek için acele edin.

Dolmalık lezzetler için gereken malzemeler:

 • İstediğiniz kadar biber, patlıcan, kabak ve salatalık. Bu ürünleri tüketme alışkanlığınıza göre tercih edebilir sevmediğiniz sebzeleri ise bu hazırlığın dışında tutabilirsiniz.
 • İğne ve son olarak ise
 • İp

Dolmalık kurutmalıklarınızın hazırlanma aşaması:

Seçtiğiniz dolmalık sebzeler istediğiniz büyüklükte olabilir fakat tavsiyemiz ince olmalarıdır. Bol suda ile temizledikten sonra içlerini iyice oymalısınız. Bunu dilerseniz bir kaşık yardımı ile de yapabilirsiniz.

Fakat patlıcanların acı olma ihtimaline karşı bir kap dolusu suyun içine bırakabilir ve içine bir miktar tuz atabilirsiniz. Bu işlemle patlıcanın acılığını alacaksınız. Temizlenen ve içi oyulan sebzeler ipe dizilmeye başlanır fakat yine bu işlem sıkıştırılmadan yapılmalıdır. Bu şekilde asıp kuruttuğunuz yerlerin seçimi ise mutlaka güneş alan bir yer olmalıdır. Kurutma tamamen olduktan sonra sebzelerinizi bir bez torbanın içinde saklayabilirsiniz. Nemli ortamlardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatırım.

Kışlık için enfes lezzetlerden olan kurutmalıklar damaklarınızı şenlendirecektir. Sizlerde sitemizi ziyarete ederek birbirinden farklı lezzetlere erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir dokunuş ile giriş yapmak ve enfes lezzetlerin dünyasına dalmaktır. Afiyet olsun. Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir