Home / pratik bilgiler / Mutfağınızda Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Mutfağınızda Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

İster çalışan bir birey olun isterseniz de ev hanımı. Hemen her kesin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan mutfaklarınız ile alakalı dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. En titiz olunması gereken duraklarınızdan biri olan mutfaklarınız ile alakalı tarafınıza söyleyeceğimiz bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Zararlı bakterin vücudumuza alınmasını önlemek ve kendimizi yaralamamak adına mutfaklarımızda dikkat etmemiz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Sizlerde bu durumları göz önünde bulundurarak mutfağınıza yerleşmiş bakteri ve zararlı maddelere dur diyebilirsiniz. İşte o şahane püf noktalar.

Bulaşık ile dolmuş olan bir lavabo: Harika sofralar hazırladınız ancak sonrasındaki manzara gözlerinizi mi korkutuyor. Bir süre bekleyip öyle mi bu bulaşıkları yok etmek istiyorsunuz. O zaman durun yazımızın devamını okuyarak buna neden dur demeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Hazırlamış olduğunuz o lezzetli yemeklerden sonra karınlarınızın doyması ile tabaklarınızda kalmış olan artıklar belli bir süre geçene kadar temizlenmez ise lavabonun altında kalmış olan bu parçacıklar lavabonun altında zehirlenmeye neden olan bakteriler üretilmektedir. Diğer birçok bakterinin de üremesine ortam hazırlayan durumda olan bu bakteriler sizlerin sağlığı ile oynamaktadır. Bu zararlı bakteriler ile mücadele etmek zorunda kalmamak için bulaşıklarınızın zamanında sıcak su ile yıkanmalıdır.

Bıçaklarınız: mutfakta kullanmış olduğunuz aletler her zaman kesici olmalıdır. Özellikle bıçaklarınız ile kesmek, parçalamak istemiş olduğunuz gıdalarınız için kesicilik son derece önemlidir.

Eğer bu bıçaklarınız yeterince keskin değiller ise kesme işlemi sırasında sorun yaşayabilirsiniz, bıçak elinizden kayabilir ya da elinizi kesebilirsiniz. Bu sayede istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu neden ile mutfakta kullanmış olduğunuz bıçaklarınızın oldukça keskin olmasına özen göstermelisiniz.

Mutfak el havlusu: Mutfakta kullanmış olduğunuz el havlularınız nerede ise mutfakta kullandığınız en kirli ve zararlı şeylerden bir tanesidir.

Mutfaktaki işleriniz bittikten sonra ellerinizi yıkamak için kullanmış olduğunuz havlular, bir önceki el kurulamadan kalan ve ıslaklık ile üremiş olan bakteriler sonraki her kurulamadan sonra ellerinize bulaşmaktadır. Mutfaklarınızda kullanacağınız en sağlıklı el kurulama yöntemi kullan at olarak kullanacağınız kâğıt havlular olabilmektedir.

Sizlerde en lezzetli tarifleri sevdiklerinize yaparken tertemiz bir mutfaktan yardım almak istemez misiniz? Mutfağınızda göstermiş olduğunuz bu titizlik ile birlikte sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir