Home / Börek / Paçanga Böreği
Paçanga Böreği

Paçanga Böreği

Pastırma ile leziz mi leziz bir börek Paçanga Böreği. Pastırması meşhur olan ilimiz Kayseri de çok fazla rövanş gören börek adıyla bile herkesin beğenisini toplamaya yetiyor. Yapımı çok basit olan börekte pastırma ve kaşar ağırlıkta olup isteğe bağlı değişik malzemelerden de yapılabilir. Ama en çok pastırmalı lezzetli oluyor.

Malzemeler

  • 11 dilim pastırma
  • 2 tane yeşil biber
  • 1 tane kırmızı biber
  • Biraz maydanoz
  • 2 yufka
  • 150 gr kaşar peyniri

    Hazırlanışı

Öncelikle paçanga böreği hazırlamadan önce size pastırmanın faydalarını aktaralım. Pastırmanın besin değeri ve kalorisi yüksek olduğu için enerji verme özelliği bulunmaktadır. İçerisinde katkı maddesi olmadığından dolayı vücuda kimyasal madde girişini önleyici özelliği bulunmaktadır. Kötü kolesterolü önleyici bir etkisi vardır. Mide ve  bağırsak gazlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Görüldüğü gibi birçok yararı olan pastırmanın sağlığımıza ne kadar faydası olduğunu az bir şey de olsa aktarmaya çalıştık. Paçanga Böreği için şimdiden afiyet olsun diyoruz.

Öncelikle börek malzemeleri kesilir ve hazırlanır. Kırmızı biberi yağda soteleyerek biraz pişirilir. Sonrasında da rendelenmiş kaşar peyniri konulur. Hepsi bir kapta biriktirilir. Her yufka 8 üçgen şeklinde kesilir ve her birine harç konulur. Sonrasında sigara böreği gibi sarılır. Son olarak da sıvı yağ ile kızmış bir tavada kızartılır. Kızartılan börekler servis tabağına alınır. Servis tabağının üzerine havlu peçete konulursa yağı çeker.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir